Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

wtorek, 27 luty 2018 08:12

Abhyanga

Napisała

Abhyanga należy do najbardziej popularnych masaży ajurwedyjskich.

Ich celem jest przywrócenie równowagi energetycznej całego organizmu. Masaż ten, stanowi element wielu terapii i zazwyczaj poprzedza proces oczyszczania organizmu - panchakarmę.

Zabieg należy do wyjątkowo przyjemnych i według Hindusów jest konieczny do zachowania długiego i zdrowego życia. Zapewnia dobre samopoczucie zarówno na poziomie fizycznym, psychicznym, jak i duchowym.

Ayurveda, już w 1979 roku została oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z koncepcji zdrowia i terapii, jednak w Polsce nadal jest to medycyna mało popularna. Postrzega człowieka holistycznie i wyklucza sztywne podziały, ciągle tak popularne w obowiązującej medycynie. Od ponad 5000 lat pomaga w powrocie do zdrowia i utrzymaniu pełnego dobrostanu. Oprócz diety, ziół, ruchu czy rozwoju duchowego, Ajurweda zaleca wiele zabiegów, których skuteczność jest imponująca.

Abhyanga to nacieranie, rozcieranie i namaszczanie olejami całego ciała. Dzięki tej terapii nasz organizm pozbywa się toksyn, a energia w ciele zostaje zharmonizowana. Według indyjskiej filozofii, w naszym organizmie istnieją szczególne kanały energetyczne (czakry), przez które przepływa energia (prana). Te centra energetyczne wpływają na każdy poziom naszego ciała: fizyczny, psychiczny i duchowy.

Masaż Abhyanga powoduje wyrównanie energii oraz zapewnia jej wysoki poziom. Najpierw masażysta podgrzewa wybrany do typu pacjenta olej, najczęściej z czarnego sezamu zawierającego dodatkowo różne zioła. Zawarte w nim substancje wnikają przez skórę do organizmu osoby masowanej, która staje się elastyczniejsza, jędrniejsza i gładsza, a błogie rozluźnienie rozpływa się po całym ciele.

Stres znika bardzo szybko i następuje wyciszenie, co przekłada się na lepszą pracę każdego układu: nerwowego, krwionośnego, limfatycznego, moczowego, oddechowego, kostno-mięśniowego, pokarmowego oraz odpornościowego.

Stosowany systematycznie, na przykład raz w tygodniu, redukuje tkankę tłuszczową oraz świetnie uelastycznia stawy. Przychodzi nam z pomocą we wszystkich chorobach psychosomatycznych.

Po masażu ciała terapeuta przechodzi do masażu twarzy - Mukha Abgyangi. Oprócz natychmiastowego efektu odmłodzenia, zostają również pobudzone punkty akupresurowe (marma), przywracające harmonijny przepływ energii.

Marma, są to punkty życia, w których koncentrują się sploty nerwowe i energie subtelne, w tradycyjnej indyjskiej sztuce walki służyły do obezwładnienia, a nawet uśmiercania rywala. Znajdują się na twarzy i ciele. Stymulacja tych punktów na twarzy przynosi wiele cennych korzyści:

 • zwiększenie koncentracji
 • lepsze odczuwanie zmysłów
 • wyrównanie ciśnienia oka
 • łagodzenie napięciowego i migrenowego bólu głowy
 • zwiększenie świadomości siebie
 • eliminacja stresu
 • redukcja worków pod oczami
 • doenergetyzowanie organizmu
 • stymulacja jelita grubego
 • poprawienie trawienia
 • pomoc w utrzymaniu duchowego spokoju

W trakcie masażu głowy, cebulki włosów zostają wzmocnione, a włosy odżywione i nawilżone. Nie zapomina się także o masażu uciskowym stóp, który pomaga oczyścić ciało z toksyn i pobudzić poszczególne układy do lepszej pracy.

Zabieg jest doskonałą profilaktyką, wspomaga i utrzymuje zdrowie oraz przynosi ulgę w wielu dolegliwościach. Istotną sprawą jest właściwy dobór oleju ziołowego. Oryginalne olejki nie są tanie, ale to w nich tkwi spora część sukcesu. W długotrwałym procesie gotowania zużywa się około 1,5kg ziół na 1 litr oleju, a dzięki kilkakrotnej filtracji jego struktura powoduje łatwe przeniknięcie przez pory skóry głęboko w tkankę łączną.

Oleje ziołowe mają różne właściwości, między innymi: uspokajające, energetyzujące, oczyszczające, odżywiające czy regenerujące.

Ayuroma Vata stosuje się przy bezsenności, reumatyzmie, migrenach, nadwadze, depresja, zaburzeniach lękowych, chorobach neurologicznych, bólach kości, nadwrażliwości jelit, zatrzymania moczu.

Ayuroma Pitta polecany jest na choroby skóry, alergie skórne, egzemy, łuszczycę, wrzody, wrażliwą skórę, bóle głowy, katar, chłodzi i wysusza.

Ayuroma Kapha - ogrzewający, używamy przy nadwadze, pielęgnacji blizn, rwie kulszowej, słabym trawieniu, rozszerzonych naczynkach, cellulicie.

Seva Mitra - jest naturalnym afrodyzjakiem, poprawia nastrój oraz pracę serca i płuc.

Seva Sport - wskazany dla trenujących osób oraz na reumatyzm, zapalenia, bóle głowy, zaburzenia typu Vatta-Pitta i problemy ze stawami.

Seva proszek do ciała. Używany po masażu Abhyanga, oczyszcza skórę z nadmiaru oleju, a także działa przeciwbakteryjnie, antyseptycznie i  nawilżająco. Przeciwdziała wysypkom skórnym, swędzeniu i stanom zapalnym.

Nie należy umawiać się na masaż po przebytych niedawno operacjach, w czasie infekcji oraz z chorobami skóry. Przeciwwskazaniem są nowotwory, ciąża, menstruacja, natomiast osoby ze schorzeniami układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Czytany 794 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 luty 2018 08:18
Agnieszka Leszczyńska

Z zamiłowania i wykształcenia zielarka, naturopata i coach zdrowia;-)
 
 
 

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.