Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

środa, 21 luty 2018 09:38

Zdrowe relacje rodzinne i towarzyskie

Napisał

Psychologia wiele czasu i miejsca poświęca różnego rodzaju relacjom interpersonalnym.

Powód tego jest prosty: mają one przeogromny wpływ na życie psychiczne człowieka w każdym wieku - od kołyski aż po grób.

Szukamy, niekiedy, odpowiedniej koncepcji takich związków. Kim jest dla nas bliźni? Jak traktować własne dzieci? Jak je wychowywać? Jak znaleźć czas dla siebie pośród rozlicznych obowiązków domowych?

Spróbuję odpowiedzieć na gruncie własnych doświadczeń z praktykami medytacyjnymi i wieloletnią współpracą psychotroniczną z klientami.

Nie jestem psychologiem ani specjalistą od rodzin czy relacji towarzyskich. To, co piszę, pochodzi z moich własnych obserwacji jako, przede wszystkim, osoby związanej z duchowym rozwojem.

Uważam, że na pierwszy rzut powinien pójść problem tożsamości. Tożsamość Ja wobec Ty. Oczywiście rozstrzygającą kwestią jest poznanie własnej tożsamości przez introspekcję, czyli medytację.

Taką samowiedzę można wtedy wnieść w związki. Jeżeli jej nie ma, to, niestety, ale utożsamiamy się z innymi i mylimy się zarazem co do tego, kim my jesteśmy, jak i tego, kim oni są naprawdę.

Bez samoświadomości wychodzi galimatias i misz-masz fałszywej tożsamości grupowej. Tożsamość grupowa jest iluzją, mimo że wielu wydaje się inaczej. To właśnie nieobecność medytacyjnego wglądu powoduje, iż nie znamy siebie jako odrębnej istoty.

Wskutek braku tego poznania nabieramy złudzenia, że my i inni tworzymy pewną całość, że jesteśmy częściami jednego bytu ogólnego, jak gatunek czy - doktryna na kanwie religii chrześcijańskiej - "ciało Chrystusa".

Zdrowe relacje rodzinne i towarzyskie wymagają znajomości swojej natury jako, przede wszystkim, odrębnej od innych ludzi, czyli samoistnej. Po drugie głębia samoświadomości pokazuje nam także relację z naszym własnym ciałem - jaźń nie jest ciałem, ciało to tylko forma narzędzia dla jaźni.

Dzięki temu odkryciu przestajemy traktować członków rodziny i innych towarzyszy jak ich własne ciała. Wiemy, że więzy krwi odpowiadają relacjom duchowym i nie stanowią o istocie związków.

Przestajemy utożsamiać się z rodziną, z narodem, rasą i wszystkim innym, co ma podłoże biologiczne.

Pozostaje jedynie identyfikacja "Ja to Ja", wtedy też zachodzą wolność, tolerancja, świadomość, miłość, wyrozumiałość, współczucie i wszystkie inne, pozytywne właściwości. Wówczas nie ma potrzeby walki o przestrzeń osobistą, ludzie mogą się akceptować, a także, kiedy trzeba, bronić swoich interesów bez wrażenia, że komuś należy się coś przez to, że jesteśmy z nim związani jakąś formą tożsamości.

 

Czytany 1263 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 luty 2018 09:00
Paweł Karwat

www.MuninSzaman.pl - Huna: usługi indywidualne, uzdrowicielskie, na dystans, kursy online i lokalne. Twórca i właściciel Naturonetu.

Nazywam się Munin (Paweł Karwat) i zajmuję się Huną - tak dla własnych celów, jak i w usługach dla Klientów oraz w nauczaniu. Jestem uczestnikiem Projektu Aloha organizacji Aloha International (zobacz wpis do katalogu nauczycieli i terapeutów Huny w Europie) założonej przez Serge'a Kahili Kinga, autora książek o Hunie popularnych na całym świecie, jak "Szaman miejski", "Bądź mistrzem ukrytego ja" czy "Natychmiastowe uzdrawianie". Swoje doświadczenia rozwijałem przez wiele lat, zarówno pracy nad sobą, jak z Klientami. Poznawałem wiele różnych metod, także z zakresu medycyny naturalnej i psychotroniki polskiej. Jestem także autorem książki o Hunie pt. "Ho'oponopono. Wprowadzanie wewnętrznej harmonii". Współpracuję z Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego "HOLISTYKA" w Lublinie. Prowadzę nieprzerwanie usługi uzdrowicielskie od 2012 roku.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.