Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

wtorek, 13 luty 2018 06:22

Holistyczna chiropraktyka

Napisała

W ramach chiropraktyki istnieje kilka szkół, z czego wiodące są dwie, tzw. Mechanicy i Witaliści.

Mechanicy twierdzą, iż chiropraktyka powinna być włączona w ramy medycyny głównego nurtu jako standaryzowana terapia bólu pleców.

Z kolei Witaliści uważają tego rodzaju terapię za daleko bardziej idącą. Według ich obserwacji może pomóc na zupełnie pozornie niezwiązane z bólem pleców schorzenia, do których można zaliczyć min. migreny, alergie, astmę, chroniczne zmęczenie czy niepłodność.

Swój pogląd opierają na fenomenie ludzkiego organizmu zdolnego do samoleczenia. Uważają, iż rolą chiropraktyka jest usunięcie zaburzeń na poziomie kręgosłupa, tak by organizm mógł powrócić do równowagi, szczególnie jeśli chodzi o przepływ informacji od mózgu do organów i całego ciała oraz w drodze powrotnej, tj od receptorów i organów do mózgu.

I tutaj można wyodrębnić kolejna grupę chiropraktyków, którzy łączą te dwie szkoły rozszerzając spojrzenie na człowieka jeszcze o aspekt energetyczny. Twierdzą, iż przepływ informacji jest kluczowy w procesie samoleczenia, zarówno na poziomie fizycznym jak i energetycznym.

Całościowe podejście do człowieka, uwzględniające wiele poziomów energetycznych i fizycznych, nie dzielące ale scalające organizm, nie leczące ale pozwalajace i stymulujace proces regeneracji to nic innego jak Holistyka.

Chiropraktyka a Mózg - Szansa dla "Udarowców" 

Badania w Szpitalu Uniwersyteckim w Aalborgu w Danii przeprowadzone w 2016r. wykazały, iż nawet pojedyńczy zabieg chiropraktyczny wspomaga usprawnienie procesu zwanego Integracją Somatosensoryczną! Zmiana ta następuje w korze przedczołowej, która jak wiadomo odpowiada min. za funkcje wykonawcze. Stanowi rodzaj centrum kontroli poleceń, integrującego różne impulsy nerwowe pochodzące ze środowiska w celu osiągania celów i rozwiązywania problemów.

"Wydaje się, że chiropraktyka, przez leczenie zaburzeń w obrębie stawów, zmienia sposób przetwarzania bodźców przez korę przedczołową" - podsumowują badacze.

Do tej pory twierdzono, iż chiropraktyka powoduje jedynie miejscowe zmiany na poziomie stawów i mięśni. Jak się okazało, zmiany zachodzą pośrednio poprzez przesyłanie informacji do mózgu, a następnie są przekierowywane z powrotem do neuronów - "Sugeruje to, iż chiropraktyka może przynosić większe korzyści niż tylko łagodzenie bólu lub poprawę funkcjonowania mięśni".

Badania te otwierają nowe drogi do pracy z mózgiem, szczególnie w przypadku pacjentów po udarach i innych zaburzeniach neurologicznych.

Czytany 703 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 luty 2018 06:45
Magdalena Maria Boroń

mgr Magdalena Maria Boroń pracuje w gabinetach w Lublinie, Warszawie, Sandomierzu, Iłży, jest założycielem sieci gabinetów pod nazwą Studio Medycyny Holistycznej, tel. 535 859 706, studioholistyki@interia.eu.

Mistrz Naturopata (Naturoterapii) - nr dyplomu 10574/2015 (egzamin mistrzowski - państwowy: Izba Rzemieślnicza Mazowsza Kurpi i Podlasia w Warszawie). Dypl. Chiropraktyk - Certyfikat Kompetencji  nr 119 (egzamin Akademia Chiropraktyki w Toruniu). Dypl. Terapeuta z zakresu masażu tkanek głębokich i rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, rolfingu oraz S.O.T. (USA). Właściciel i założyciel Ośrodka Doskonalenia Zawodowego "Holistyka" z siedzibą w Lublinie. Prowadzi szkolenia/zajęcia teoretyczne i praktyczne z Naturoterapii (Naturopaty) w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego „Holistyka” przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich w Izbach Rzemieślniczych. https://www.facebook.com/ODZ.Holistyka/. Absolwentka Akademi Chiropraktyki dr n. med. DC Henryka Dyczka, z/s w Toruniu. Uczestnik szkolenia Amerykańskiej Chiropraktyki SOT oraz Rolfingu u Dr Chiropraktyki Kala Sellersa DC, MH, MT. Należy do stowarzyszenia Chiropraktycy Polscy www.chiropraktycy.pl.

studioholistyki.pl/index.html

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.