Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

piątek, 09 luty 2018 12:12

Zrozumieć emocje

Napisane przez Serge Kahili King

Czym są emocje?

Najprostszym sposobem na odpowiedź jest zdefiniowanie emocji jako "energii w ruchu". To faktycznie jest podobne do oryginalnych łacińskich korzeni "e-" (oznaczających "ex" lub "zewnętrzny" plus "movere", "przenieść", emocje nie są "stanem umysłu" ani "instynktownym uczuciem", jak twierdzą niektóre słowniki.

Zawsze wiążą się z energiczną reakcją organizmu na pewne okoliczności, wewnętrzne lub zewnętrzne.Takie okoliczności mogą być myślą (jak "Upadnę!") Lub bezpośrednim zagrożeniem - rzeczywistym lub postrzeganym - od kogoś lub czegoś (jak nagłe uderzenie pioruna lub zbliżenie dzikiego niedźwiedzia) albo zachowanie kogoś lub czegoś, które łamie zwyczajową regułę (jak ktoś spóźniający się na spotkanie), czy też pojawienie się czegoś cudownego, pięknego lub wysoce przyjemnego (jak szczególny zachód słońca, poruszanie się wieloryba albo przytulanie się do starego przyjaciela).

Oczywiście emocje są odczuwane przez osobę, która je posiada, ale mogą być również uznane przez obserwatora za coś, co można nazwać mową ciała. Podczas gdy myśli mogą generować emocje, emocje mogą również generować myśli, które mogą wzmacniać, zmieniać, a nawet eliminować odczuwane emocje i wpływać na postrzeganie obserwatora. Dlatego emocje mogą być zarówno subiektywne, jak i obiektywne.

Subiektywnie emocje mogą albo czuciem się dobrze, albo źle. Obiektywnie osoba doświadczająca emocji może być zazwyczaj postrzegana jako szczęśliwa lub nieszczęśliwa. Jeszcze bardziej obiektywnie osoba emocjonalna może wykorzystać energię emocji do działania w określony sposób, który nie tylko jest widziany, ale może mieć bezpośredni wpływ na obserwatora.

Jakie emocje istnieją?

Emocje mają bardzo wiele różnych etykiet, przez co czasami trudno jest określić dokładność emocji i odczuć. Po wielu badaniach z klientami, uczniami i sobą samym, uznałem za bardzo przydatne podzielenie wszystkich emocji na cztery kategorie: gniew, strach, miłość i entuzjazm.

Gniew jest próbą uniknięcia lub zmniejszenia bólu poprzez opieranie się czyjemuś zachowaniu lub jakiemuś zdarzeniu z pamięci, obecnemu doświadczeniu lub przyszłym oczekiwaniom. Opór taki zawsze wynika z łamania zasad indywidualnych, dotyczących tego, jak ludzie powinni postępować i jak powinni wyglądać. Gniewne emocje to zazdrość, zawiść, smutek, depresja i żal.

Chociaż zazdrość jest często traktowana jako znak miłości, ponieważ zdaje się świadczyć, że komuś zależy, tym, o co naprawdę dba osoba zazdrosna, jest utrata szacunku i przywileju. Zazdrość jest po prostu złością, że nie ma się tego, co ma ktoś inny. Smutek można nazwać łagodną formą gniewu, ponieważ pochodzi on z oporu na fakt, że nie istnieje już coś dobrego, co kiedyś istniało. Depresja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ jest połączeniem uczuć gniewu i bezradności. Uświadomienie sobie, że żal, a szczególnie przedłużony żal, jest formą gniewu, było wynikiem wielu konsultacji ze smutnymi klientami. Zaskoczył mnie przypadek, kiedy to podstawową emocją była złość, na którą zmarły, po pewnym czasie, zmarł.

Strach jest próbą uniknięcia lub zmniejszenia bólu poprzez próbę ucieczki od czegoś postrzeganego jako zagrożenie dla zdrowia, dobrego samopoczucia, szczęścia lub sukcesu. Pragnienie ucieczki istnieje, nawet gdy nie można tego zrobić. Powiązane emocje obejmują niepokój, przerażenie, panikę i zakłopotanie.

Niektórzy uważają, że strach jest naturalny, ale tak nie jest. Trzeba się nauczyć z jakiegoś bolesnego doświadczenia, a doświadczenie to nie musi być świadomie pamiętane. Jako młody chłopiec bardzo bałem się psów, chociaż nie pamiętałem z nich żadnych złych doświadczeń. Pewnego dnia moja matka ujawniła, że ​​kiedy byłem dzieckiem w wózku, mężczyzna ratujący szczeniaka przed samochodem niechcący rzucił szczeniaka do mojego wózka, w którym biedna, przerażona istota podrapała mnie. Strach stał się sposobem, w jaki moje ciało chroni mnie przed zranieniem przez psa. Oprócz lęku przed fizycznym bólem ludzie mogą również rozwinąć lęki przed utratą, odrzuceniem, niepowodzeniem i wieloma innymi rzeczami, które mogą wywoływać ból wewnętrzny lub zewnętrzny.

Miłość, jako emocja, jest próbą zwiększenia przyjemności poprzez połączenie się z kimś lub czymś. Przyjemność wynika z poczucia własnej ekspansji. Emocja miłości obejmuje oczywiście miłość seksualną, ale także uczucie, życzliwość, dobroć i pomoc. Ludzie są niesamowitymi stworzeniami, ponieważ mogą kochać nie tylko siebie nawzajem, ale zwierzęta, drzewa, przyrodę, obiekty, budynki, gry i wszystko, z czym mogą się połączyć.

Entuzjazm jest próbą zwiększenia przyjemności przez ekscytowanie się kimś lub czymś i łączenie się z tym w sposób pośredni lub osobisty. Powiązane emocje obejmują te wynikające z osiągnięcia, realizacji, odkrycia i przygody.

Mam nadzieję, że ta krótka dyskusja pobudzi twoje myślenie o emocjach i być może zainspiruje niektórych do znalezienia nowych sposobów pracy z emocjonalnym uzdrawianiem i rozwojem.

www.Huna.org

Czytany 1517 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 kwiecień 2018 08:51

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.