Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

niedziela, 28 styczeń 2018 07:03

Daniel David Palmer - ojciec chiropraktyki

Napisała

Daniel David Palmer urodził się w 1845 r.

Określenie "chiropractic" zostało wymyślone przez jednego z pacjentów Palmera i można je przetłumaczyć jako "leczenie za pomocą rąk (łac. chiro / gr. kheir i practicos). Bardziej rozbudowana definicja chiropraktyki mówi o terapii, która za pomocą specjalnych badań i technik manualnych jest w stanie diagnozować i leczyć zaburzenia związane z funkcjonowaniem kości, stawów, mięśni oraz więzadeł i ścięgien. Chiropraktyka jest uznaną metodą medycyny niekonwencjonalnej.

Już we wczesnych pismach chińskich zostały opisane niektóre techniki manualnego leczenia dolegliwości kręgosłupa. Do XVII w. stanowiły one także w Europie integralną część ówczesnej medycyny, dopiero później straciły na znaczeniu i były wykorzystywane głównie przez uzdrawiaczy. Bardzo często nieśli oni pomoc w przypadkach, wobec których lekarze byli bezradni.

W Polsce zabiegi chiropraktyczne utożsamiane są niekiedy z kręgarstwem mającym swoje korzenie w medycynie ludowej. Pierwszymi kręgarzami byli u nas nastawiacze kości bez przygotowania medycznego, co oczywiście stanowiło zagrożenie dla pacjentów. STĄD WŁAŚNIE BIERZE SIĘ LĘK PRZED TAKIMI ZABIEGAMI, KTÓRY JEST ZUPEŁNIE NIEUZASADNIONY W PRZYPADKU GDY SWOJE ZDROWIE I CIAŁO POWIERZYMY TERAPEUTOM POSIADAJĄCYM ODPOWIEDNIE KWALIFIKACJE. Czasami lęk przed nieznanym skutecznie zamyka nam drogę do zdrowia.

Przypadek który zmienił historię Chiropraktyki

Podobno pewnego dnia 1895 r., w mieście Davenport, Palmer badał głuchego dozorcę Harveya Lillarda. Zauważył u niego zgrubienie na szyi. Pacjent wyjawił, że utrata słuchu i pojawienie się zgrubienia zbiegły się w czasie. Zaintrygowany Palmer przeprowadził dokładne oględziny guza. Wyczuł palcami, iż jeden z kręgów szyi wysunął się z szeregu. Zaproponował w związku z tym, że spróbuje manualnie przywrócić go do pierwotnej pozycji. Gdy Palmerowi w końcu się to udało, Lillard odzyskał również słuch. Taki rezultat był zaskakujący nie tylko dla pacjenta, lecz również dla terapeuty.

Można powiedzieć, że w ten sposób narodziła się współczesna chiropraktyka. Palmer w 1897 r. otworzył własną szkołę, gdzie prowadził zarówno zajęcia z teorii, jak i czysto praktyczne.

Czytany 703 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 28 styczeń 2018 07:21
Magdalena Maria Boroń

mgr Magdalena Maria Boroń pracuje w gabinetach w Lublinie, Warszawie, Sandomierzu, Iłży, jest założycielem sieci gabinetów pod nazwą Studio Medycyny Holistycznej, tel. 535 859 706, studioholistyki@interia.eu.

Mistrz Naturopata (Naturoterapii) - nr dyplomu 10574/2015 (egzamin mistrzowski - państwowy: Izba Rzemieślnicza Mazowsza Kurpi i Podlasia w Warszawie). Dypl. Chiropraktyk - Certyfikat Kompetencji  nr 119 (egzamin Akademia Chiropraktyki w Toruniu). Dypl. Terapeuta z zakresu masażu tkanek głębokich i rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, rolfingu oraz S.O.T. (USA). Właściciel i założyciel Ośrodka Doskonalenia Zawodowego "Holistyka" z siedzibą w Lublinie. Prowadzi szkolenia/zajęcia teoretyczne i praktyczne z Naturoterapii (Naturopaty) w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego „Holistyka” przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich w Izbach Rzemieślniczych. https://www.facebook.com/ODZ.Holistyka/. Absolwentka Akademi Chiropraktyki dr n. med. DC Henryka Dyczka, z/s w Toruniu. Uczestnik szkolenia Amerykańskiej Chiropraktyki SOT oraz Rolfingu u Dr Chiropraktyki Kala Sellersa DC, MH, MT. Należy do stowarzyszenia Chiropraktycy Polscy www.chiropraktycy.pl.

studioholistyki.pl/index.html
Więcej w tej kategorii: Holistyczna chiropraktyka »

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.