Poszukujesz pomocy?

Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

poniedziałek, 15 styczeń 2018 10:48

Panchakarma

Napisała

Panchakarma jest programem "pięciu działań", które mają na celu wewnętrzne oczyszczenie organizmu.

Ayurveda uważa, że choroba jest kryzysem "ama" (toksycznej, lepkiej substancji), spowodowanym między innymi: niewłaściwą dietą, niezdrowym trybem życia, przykrymi emocjami czy negatywnymi myślami, który odczuwamy jako ociężałość i zmęczenie. Pojawia się szereg dolegliwości, takich jak zaparcia, gazy, niestrawność, umysłowy zamęt, nieprzyjemny zapach z ust i ciała. Na języku obecny jest gruby nalot. Nadmiar ama prowadzi do schorzeń, mających na celu usunięcie nagromadzonych toksyn.

Kilkadziesiąt lat temu, Panchakarma stosowana była tylko w południowych Indiach, jednak niezwykłe efekty lecznicze spowodowały zainteresowanie tym systemem terapeutycznym całego świata, w tym Polski. Jest to bardzo silny zabieg, którego nie wykonamy samodzielnie w warunkach domowych. Wymaga nadzoru doświadczonego personelu medycznego i ścisłej obserwacji.

Pierwszy, wstępny etap totalnego, wewnętrznego oczyszczania organizmu, polega na przyjmowaniu produktów ziołowych na bazie oleju lub masła ghee. W ten banalny sposób organizm usuwa toksyny i rozpuszczalne w tłuszczach produkty uboczne przemiany materii. Następnie wykonywane są bardzo przyjemne, olejowe zabiegi, masaże, nacierania, kąpiele olejowe, parowe oraz gorące kompresy. Ciepło pobudza przemianę materii, sprawiając, że toksyny są wypłukiwane z tkanek i "przenoszone" do jelit, skąd zostaną wkrótce wydalone.

Na etap główny składa się 5 kuracji oczyszczających. Lekarz decyduje czy pacjent jest gotowy do usunięcia nagromadzonego ama, i która z poniższych opcji będzie dla niego najlepsza.

  1. Wymioty lecznicze (Vamana), mogą wydawać się dla nas szokującą terapią, jednak Ajurweda ceni je jako najbardziej efektywną metodę usuwania toksyn i nadmiaru kapha z żołądka. Zalecane przy astmie, zaziębieniu, bronchicie, chorobach skóry, cukrzycy, zatorach limfatycznych, chronicznej niestrawności, przewlekłych chorobach zatok i migdałków.
  2. Przeczyszczenie (Virechana), czyli oczyszczenie narządów wewnętrznych poprzez wydalanie stolca, które usuwa ama oraz nadmiar pitta z okrężnicy, jelita cienkiego, żołądka, wątroby, śledziony i nerek. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się nadmiaru żółci z woreczka żółciowego, wątroby i jelit. Objawem takiego stanu może być zapalenie skóry, wysypki alergiczne, trądzik, chroniczna gorączka, żółtaczka. Pacjent jest dobrze oczyszczony, jeśli w trakcie kuracji wypróżnił się 30 razy.
  3. Wlew (Basti), to lewatywa z dodatkiem specjalnych środków leczniczych, eliminująca nadmiar vata z okrężnicy. W zależności od wprowadzanego lekarstwa działa oczyszczająco, łagodząco lub wzmacniająco. Przyniesie ulgę w przewlekłych zaparciach, obrzękach, przeziębieniach, gorączce, reumatyzmie i skazie moczanowej.
  4. Terapia błon śluzowych nosa (Nasya), polega na podaniu sproszkowanych ziół lub leczniczych olejów do nosa, aby pacjent pozbył się nadmiaru dosza z gardła, zatok i głowy. Nos jest bramą do mózgu i świadomości, a prana (życiowa energia) wchodząca przez niego do naszego ciała podtrzymuje wszystkie funkcje. Oczyszczanie nosa wskazane jest przy zatkaniu zatok, suchości, migrenach oraz niektórych dolegliwościach oczu i uszu.
  5. Upust krwi (Rakta moksha), jest zabiegiem oczyszczającym krew, który sprowadza się do upuszczanie niewielkiej ilości krwi z żyły lub przystawieniu pijawek. Można oczyścić krew także za pomocą ziół, na przykład łopianu, szafranu, kurkumy, tataraku. Puszczanie krwi zalecane jest przy chorobach skóry, takich jak egzema, trądzik, pokrzywka, rumień, swędzenie, powiększonej wątrobie, śledzionie, skazie moczanowej. Zabieg usuwa zgromadzone toksyny we krwi i wzmacnia układ odpornościowy.
Czytany 775 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 styczeń 2018 10:52
Agnieszka Leszczyńska

Z zamiłowania i wykształcenia zielarka, naturopata i coach zdrowia;-)
 
 
 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.