Poszukujesz pomocy?

Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

poniedziałek, 08 styczeń 2018 10:08

Coaching

Napisała

Coaching stał się obecnie modnym terminem, wokół którego, niestety, narosło wiele mitów.

Warto, żeby jak najwięcej zainteresowanych osób dowiedziało się, jak jest naprawdę. Nieporozumienia, jakie funkcjonują w rozumieniu zasad coachingu, powodują negatywne nastawienie części ludzi, a w konsekwencji utratę szansy na ich rozwój. Poniższe opracowanie pozwoli każdemu zrozumieć o co chodzi w tym całym coachingu.

Mity:

  1. Coach to terapeuta, doradca, mentor i trener. Niestety to osoba, która kieruje, ale ty jesteś nawigacją. Wyznaczasz swój cel, a coach stawia odpowiednie pytania i wspiera cię w jego osiągnięciu, ale nigdy nie mówi co masz zrobić. Nie będzie ci niczego doradzał. Coaching nie pomoże również osobom z zaburzeniami psychicznymi, które powinny wybrać psychoterapeutę, psychologa lub psychiatrę. Założenie jest takie, że klienci umieją rozpoznawać swoje emocje, radzić sobie z nimi i wyrażać.
  2. Masz pytania, a coach wszystkie odpowiedzi poda ci na tacy. To na początku może wydawać się niezrozumiałe, ale jest dokładnie odwrotnie. Mówisz o swoim celu i dzięki pytaniom zadanym przez coacha odpowiedzi szukasz w sobie. On może cię jedynie zainspirować. Tylko w ten sposób masz szansę na odblokowanie swojego potencjału. Gotowe, dobre rady ze strony innych rzadko działają, ponieważ nie należą do nas. Nie utożsamiamy się z nimi, więc ich nie wdrażamy w swoje życie.
  3. Coaching rozwiąże twoje problemy. Swoje problemy musisz rozwiązać we własnym zakresie, i tego nauczysz się na ewentualnej sesji. Coach pomoże ci znaleźć sposoby jak to zrobić i będzie ci w tym towarzyszył.
  4. Wystarczy, żeby ktoś lubił pomagać innym, słuchać ich i rozmawiać, a może nazywać siebie coachem. To niezbędne cechy dobrego coacha, ale konieczne są odpowiednie kwalifikacje oraz nabycie umiejętności ze szczególnym uwzględnieniem kodeksu etycznego.
  5. Coaching to mantrowanie "złotych myśli", takich jak: "możesz wszystko", a reszta sama się jakoś zmaterializuje. To mało prawdopodobne. Najczęściej wymaga to racjonalnego przemyślenia, zaplanowania, jakiegoś wysiłku i działania.

Fakty:

  1. Coaching pomaga w dokonywaniu życiowych zmian (w tobie, relacjach, pracy, zdrowiu, finansach…) i osiąganiu wyznaczonych celów. Zadawanie pytań, których nigdy wcześniej nie zadawaliśmy zmienia nasze mózgi w taki sposób, że potrafimy działać inaczej niż dotychczas i możemy kształtować nowe doświadczenia. To zmienia stary sposób myślenia o sobie samym i całym świecie. W tym tkwi cała "magia" coachingu. Pojęcie neuroplastyczności mózgu jest stosunkowo nowym odkryciem i burzy jeszcze niedawno obowiązującą teorię o niezmienności tego narządu w dorosłym życiu.
  2. Coaching uruchamia potencjał człowieka w celu najskuteczniejszego dotarcia do wyznaczonych celów. Wydobywa z nas mocne strony, rozwija je oraz pomaga pokonywać wewnętrzne bariery, co pozwala na przekraczanie istniejących w naszym umyśle ograniczeń. Każdy z nas ma w sobie już wszystkie zasoby, jakich potrzebuje.
  3. Coaching jest formą relacji partnerskiej, opartej na  szacunku i zrozumieniu. Cel i oczekiwania ustalane są wspólnie. Coach pomaga klientowi dotrzeć do celu, czuwa nad bezpieczną i najbardziej efektywną drogą. Klient wie, że tylko on ponosi odpowiedzialność za swoje czyny. Samodzielnie wypracowuje i wdraża rozwiązania, bazując na posiadanej wiedzy, umiejętnościach i doświadczeniu. Coach jest z nim cały czas w interakcji.
  4. Podczas sesji nie analizujemy przeszłości, a skupiamy się na teraźniejszości i przyszłości. Przeszłości już nie ma, więc kierujemy uwagę z energią na to, co jest i będzie.
  5. Coaching uczy koncentracji na rozwiązaniach i naszych silnych stronach. Pojawiają się pomysły, umiejętności, działanie i trafne decyzje oparte na naturalnej kreatywności. Szkodliwe przekonania przekształcają się na wspierające i pozytywne, zmienia się nasz sposób myślenia, otwierają się nam takie możliwości, których wcześniej nie dostrzegaliśmy. Nigdy nie skupiamy się na problemie i naszych słabszych stronach, ponieważ to utrudnia, a nawet przekreśla osiągnięcie celów. Zapamiętujemy, że porażka nie istnieje. Jest tylko informacja zwrotna.
Czytany 810 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 styczeń 2018 10:15
Agnieszka Leszczyńska

Z zamiłowania i wykształcenia zielarka, naturopata i coach zdrowia;-)
 
 
 

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: « Życiowe lekcje Kim jesteś? »

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.