Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

środa, 02 maj 2018 10:32

Ajurweda a joga

Napisała

"Osoba, która studiuje tylko jedną gałąź wiedzy, nie może dotrzeć do prawdy. Dlatego też lekarz powinien dążyć do tego, by poznać jak najwięcej dziedzin pokrewnych". Suśruta

Ajurweda zyskała dużą popularność jako naturalny, skuteczny oraz holistyczny system leczenia ciała, umysłu i duszy. Podobnie dzieje się z jogą, która polega nie tylko na ćwiczeniach fizycznych w określonych pozycjach, ale również zawiera w sobie praktykę medytacyjną.

Istnieją silne związki między jogą a ajurwedą. W celu poprawy zdrowia, oprócz ziół, zabiegów i wskazań dotyczących stylu życia, zaleca się również praktykowanie jogi. Obie postrzegają człowieka w podobny sposób i używają tej samej terminologii.

Ayurveda biorąc pod uwagę zarówno ciało fizyczne, psychikę i duchowość, daje możliwość każdemu zainteresowanemu osiągnięcie czterech życiowych celów, którymi są:

 • przestrzeganie zasad etycznych
 • dobrobyt
 • miłosne i seksualne aspekty życia
 • wyzwolenie (wkracza tutaj w jogę i duchowość)

Joga jako nauka o wyzwoleniu, pozwala na poszerzenie świadomości, która doprowadzić ma do stanu Czystej Świadomości. Jednak joga nie zaniedbuje zdrowia fizycznego i umysłowego, przez co wkracza na teren ajurwedy.

Najwięcej korzyści zdrowotnych przyniesie więc połączenie obu praktyk.

Istnieje wiele ścieżek jogi. Klasycznym systemem jest Asztanga joga Patańdżalego. Jej osiem członów zawiera kompletny system treningu, który obejmuje wszystkie poziomy.

 • Jama. 10 zasad etycznych: niestosowanie przemocy, mówienie prawdy, powstrzymywanie się od kradzieży, kontrolowanie energii seksualnej, wybaczanie, cierpliwość, współczucie, szczerość, czystość, umiarkowanie w jedzeniu i piciu.
 • Nijama. 9 zasad samodyscypliny: zadowolenie, wiara, dobroczynność, właściwe towarzystwo, skromność, kontrolowanie umysłu, intonowanie mantr, oddanie Bogu, dotrzymywanie przyrzeczeń.
 • Asana. Pozycje jogi.
 • Pranajama. Techniki oddechowe służące rozwijaniu i kontrolowaniu siły życiowej.
 • Pratjahara. Wycofanie umysłu ze zmysłów lub praktykowanie braku przywiązania do przedmiotów związanych z uciechami zmysłowymi.  Dzięki temu nasza świadomość może kierować się do wnętrza. Etap ten obejmuje również techniki medytacyjne.
 • Dharana. Skupianie umysłu w celu koncentracji, koniecznej do medytacji i dostrzeżenia Prawdy.
 • Dhjana. Medytacja z koncentracją.
 • Samadhi. Zjednoczenie postrzegającego i postrzeganego poprzez nieprzerwaną medytację. Stajemy się jednym ze wszystkim, na czym skupiamy uwagę. Odkrywamy Czystą Świadomość.

(David Frawley, Subhash Ranade - "Ajurweda medycyną natury").

Czytany 435 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 maj 2018 10:37
Agnieszka Leszczyńska

Z zamiłowania i wykształcenia zielarka, naturopata i coach zdrowia;-)
 
 
 

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: « Ajurwedyjska diagnostyka

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.