Wydrukuj tę stronę
środa, 02 maj 2018 10:15

Skolioza

Napisała

Skolioza to skrzywienie kręgosłupa, które jest skrzywieniem trójpłaszczyznowym.

Pomimo wielu hipotez próbujących wyjaśnić powstawanie deformacji, nadal 85 % stanowią skoliozy idiopatyczne, czyli o nieznanej przyczynie. Skolioza przestaje się rozwijać i pogłębiać w momencie zakończenia wzrostu kostnego, występuje częściej u dziewcząt.

Należy pamiętać, iż skolioza jest deformacją całego ciała, pomimo to można podzielić skoliozę na miejsce występowania:

1. Skolioza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa powoduje kompensacyjne skrzywienie miednicy i pozorne skrócenie nogi, konsekwencją czego są:

 • "krzywe biodra" prowadzące do bólu stawów biodrowych i ich szybsze zużycie
 • efekt krótszej nogi
 • utykanie lub efekt "zamiatania" stopą i jej koślawienie

2. Skolioza w odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa powoduje asymetrię barków i nieprawidłowe ułożenie głowy, konsekwencją czego jest deformacja klatki piersiowej, będącą przyczyną zaburzonego oddechu i męczliwości, nierzadko bólu głowy i karku, zawrotów głowy.
Skolioza może pojawiać się w każdym wieku, od urodzenia do zakończenia procesu wzrostu.
Najczęściej rozwija się podczas tzw. skoków rozwojowych przypadających na wiek dziecięcy (5-6 lat) oraz młodzieńczy (11-14 lat).

Ciało człowieka to skomplikowany system wzajemnych powiązań pomiędzy mięśniami, stawami, więzadłami, kośćmi oraz powięzią. Wzajemne oddziaływanie struktur anatomicznych ma miejsce we wszystkich kierunkach, dlatego nie dziwi, że konsekwencje tego oddziaływania zauważalne są na najbardziej odległych biegunach ciała.

DIAGNOSTYKA SKOLIOZY

Najważniejszym elementem profilaktyki skoliozy jest umiejętność postrzegania pierwszych jej symptomów.

OBSERWUJ DZIECKO!

Zdarza się, że nawet w wieku niemowlęcym zostają utrwalone niektóre wady. Warto je wcześnie zdiagnozować i uniknąć rozwoju skoliozy.

Czy twoje dziecko:

 • miało znamię z tyłu głowy
 • układało głowę przy spaniu na jedną stronę lub mocno odginało ją do tyłu
 • nie lubiło czapeczki ani ubierania
 • było nerwowe i płaczliwe
 • miało problemy ze ssaniem lub ulewaniem
 • miało poród wspomagany VACUM, kleszczami
 • późno siadało, nie chciało czworakowa lub nie wykonywało wszystkich elementów w odpowiedniej kolejności, np. nie siadało z leżenia, nie lubiło spania na brzuchu, stało bez potrzeby wcześniejszego czworakowania etc.

Zwróć uwagę

 • jak dziecko siedzi - czy jego plecy są skręcone? Czy podkłada jedną nogę pod pośladek i jest mu wygodnie? Czy lubi siadać na boku z nogami w jedną stronę?
 • jak dziecko chodzi - czy skręca którąś z nóg do środka, gdy idzie? Czy zgłasza dolegliwości bólowe którejś z kończyn, stopy, kolana?
 • czy nie ma wad stóp - płaskostopia? Stopy nadmiernie wydrążonej?
 • czy nie ma wad kolan - koślawości (kolana ustawione do wewnątrz) lub szpotawości (kolana ustawione na zewnątrz)

Kręgosłup

Kiedy patrzymy na dziecko od tyłu, jego kręgosłup powinien być linia prostą, szczególnie, gdy dziecko się nachyli do przodu. Odchylenia boczne kręgosłupa i miednicy spowodowane są najczęściej brakiem równowagi bocznej. Widzimy wtedy, że dziecko krzywo stoi- jak gdyby miało jedna nogę krótszą od drugiej. Dodatkowo zwróć uwagę na linię łopatek, garb żebrowy, wychylenia boczne kręgosłupa, skręcenie miednicy, koślawienie nóg podczas chodzenia oraz utykaniem.

Jeżeli zauważysz u dziecka zmiany o których była mowa poradź się lekarza. Nie zadowalaj się stwierdzeniem, że dziecko z tego wyrośnie. Dodatkowo skorzystaj z usług terapeutów pracujących w oparciu o techniki chiropraktyczne w gabinetach STUDIO MEDYCYNY HOLISTYCZNEJ na terenie kraju.

Pamietaj, że leczenie zachowawcze bywa przeważnie nieskuteczne, dlatego jeśli skolioza postępuje i pojawia się deformacja tułowia dziecko prawdopodobnie będzie miało zalecone noszenie gorsetu lub wykonanie operacji. NIE CZEKAJ AŻ BĘDZIE TO JEDYNA FORMA LECZENIA.
Skrzywienie kręgosłupa powoduje ból i dyskomfort fizyczny jak i psychiczny przez całe życie. nasze dzieci rozwijają się, rosną, choć stan ich więzadeł i stawów jest dużo słabszy niż kilka pokoleń wcześniej.
Wystarczy kilka konsultacji by zapewnić dziecku zdrowy kręgosłup na całe lata lub znacznie zminializowac skutki skoliozy.

ZAPRASZAMY DZIECI W KAŻDYM WIEKU DO NASZYCH GABINETÓW NA KONSULTACJE.

 

Czytany 427 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 maj 2018 10:26
Magdalena Maria Boroń

mgr Magdalena Maria Boroń pracuje w gabinetach w Lublinie, Warszawie, Sandomierzu, Iłży, jest założycielem sieci gabinetów pod nazwą Studio Medycyny Holistycznej, tel. 535 859 706, studioholistyki@interia.eu.

Mistrz Naturopata (Naturoterapii) - nr dyplomu 10574/2015 (egzamin mistrzowski - państwowy: Izba Rzemieślnicza Mazowsza Kurpi i Podlasia w Warszawie). Dypl. Chiropraktyk - Certyfikat Kompetencji  nr 119 (egzamin Akademia Chiropraktyki w Toruniu). Dypl. Terapeuta z zakresu masażu tkanek głębokich i rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, rolfingu oraz S.O.T. (USA). Właściciel i założyciel Ośrodka Doskonalenia Zawodowego "Holistyka" z siedzibą w Lublinie. Prowadzi szkolenia/zajęcia teoretyczne i praktyczne z Naturoterapii (Naturopaty) w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego „Holistyka” przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich w Izbach Rzemieślniczych. https://www.facebook.com/ODZ.Holistyka/. Absolwentka Akademi Chiropraktyki dr n. med. DC Henryka Dyczka, z/s w Toruniu. Uczestnik szkolenia Amerykańskiej Chiropraktyki SOT oraz Rolfingu u Dr Chiropraktyki Kala Sellersa DC, MH, MT. Należy do stowarzyszenia Chiropraktycy Polscy www.chiropraktycy.pl.

studioholistyki.pl/index.html