Poszukujesz pomocy?

Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

piątek, 22 grudzień 2017 08:34

Ajurweda

Napisała

Słowo "ajurweda" pochodzi ze starohinduskiego sanskrytu i w dosłownym tłumaczeniu znaczy "wiedza życia". "Ayus" oznacza życie a "veda"  wyraża wiedzę.

Ta nauka o życiu jest usystematyzowaną wiedzą, praktyczną mądrością i sztuką zdrowego życia. Obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę, skupiając się na podejściu całościowym czyli na ciele, umyśle i duszy. Informacje o tej najstarszej ze znanych nam nauk medycznych, pojawiły się w formie przekazów ustnych już ok. 5000 lat temu.

Od chwili zaistnienia Ayurveda przeżywa kolejne okresy rozkwitu, a obecnie stała się znowu modna i jest stosowana na całym świecie. Jest darem uzdrowienia, który otrzymaliśmy od kultury wedycznej i stworzonej po to, by dać ludziom wszechstronną wiedzę na temat uniwersalnych i ponadczasowych zasad zdrowia i szczęśliwego życia.

Reguły te mają zastosowanie w codziennym życiu człowieka, proponując rady tym wszystkim, którzy poszukują praktycznej, prostej i holistycznej formy zdrowego życia. Człowiek rodzi się z określoną konstytucją psychofizyczną zwaną dosha. Są trzy podstawowe typy dosha:

  1. Vata - jest energią ruchu i zasadą Powietrza. Reguluje wszystkie czynności ciała, m.in. oddychanie, bicie serca, impulsy w układzie nerwowym.
  2. Pitta - to energia ogrzewania i zasada Ognia. Zarządza wszystkimi przemianami biochemicznymi, trawieniem, wchłanianiem, temperaturą.
  3. Kapha - jest energią tworzącą strukturę organizmu oraz zasadą Wody i Ziemi. Dostarcza płyny do komórek ciała, nawilża stawy i skórę, pomaga zachować wysoką odporność.

U większości ludzi dominują elementy dwóch, a czasem nawet trzech dosh. Każdy typ posiada swoje mocne i słabe strony, określone skłonności do chorób, idealną dietę  czy tryb życia, a wiedza na temat naszych właściwości pozwoli na życie w zdrowiu i harmonii.

Niezdrowy tryb życia, brak ruchu, złe odżywianie, stres, uwarunkowania kulturowe, akumulacja substancji toksycznych mogą zaburzyć równowagę naszego organizmu, czyli  trzech doshy. Praktyki ajurwedyczne skupiają się na ich zharmonizowaniu , czyli koncentracji uwagi na przyczynach choroby, a nie na objawach. Ajurweda proponuje wiele rozwiązań, dzięki którym odnowimy nasze organizmy na każdym poziomie. Stosuje zasady leczenia oparte na następujących elementach:

  • oczyszczanie organizmu i jego rewitalizacja (panchakarma)
  • właściwe odżywianie dostosowane do swojej doshy
  • stosowanie ziół
  • różne zabiegi i techniki masażu
  • joga
  • medytacja

W obecnych czasach ajurweda może i powinna być stosowana, bowiem mimo niezwykłych postępów medycyny brakuje skutecznych metod leczenia niektórych dolegliwości. Dotyczy to głównie chorób metabolicznych, systemowych i psychosomatycznych.

Przez tysiąclecia wypróbowano różne terapie, które okazały się skuteczne przy chorobach przewlekłych. Leczenie ajurwedyjskie wdrażamy wszędzie tam, gdzie zawodzi współczesna medycyna lub gdy nie przynosi ona zadowalających rezultatów.

Często można również łączyć te naturalne terapie z leczeniem konwencjonalnym.

Według ajurwedy człowiek jest w stanie dożyć 100 lat, w zdrowiu i jasności umysłu. Podkreśla się wiedzę o zależności ciała, umysłu i ducha oraz konieczność naturalnego trybu życia w kręgu rodziny i satysfakcjonującej pracy zawodowej.

Naucza sterowania przemianą materii dzięki właściwemu odżywianiu i autoregulacji organizmu. Kładzie nacisk na pobudzanie naturalnych możliwości samouzdrawiających naszego organizmu.

Wszystko zależy od naszej gotowości i otwarcia się na alternatywne metody leczenia.

Czytany 891 razy Ostatnio zmieniany piątek, 22 grudzień 2017 08:48
Agnieszka Leszczyńska

Z zamiłowania i wykształcenia zielarka, naturopata i coach zdrowia;-)
 
 
 

Więcej w tej kategorii: Ajurwedyjskie zalecenia żywieniowe »

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.