Uwaga

Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej tytułem niewłaściwego zrozumienia materiałów zamieszczonych na tym portalu. Wszystkie informacje i porady mają charakter edukacyjny, a nie żadną formę leczenia. Artykuły nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Przed przystąpieniem do autoterapii należy skonsultować się ze specjalistą.

poniedziałek, 09 kwiecień 2018 06:30

Największy głód

Napisała

W życiu człowieka istnieją różne rodzaje głodu. W pierwszym odruchu myślimy o jedzeniu, a potem może o pieniądzach, sukcesie, miłości czy bezpieczeństwie.

Najedzeni, z pełnym kontem, docenieni w pracy, w nowym związku... czujemy się przez chwilę syci. Z czasem jednak okazuje się, że niby jesteśmy zaspokojeni, ale ciągle niezadowoleni. Pojawia się niedosyt, z którym nie bardzo wiadomo co zrobić. Stwarza to pewne zagrożenie pojawienia się choćby wszelkiego rodzaju "holizmów", które mają przynieść przynajmniej chwilowy stan szczęścia. Niestety jest to iluzja, po której w najlepszym razie pojawia się jakiś rodzaj kaca i pogorszenie sytuacji.

Niektórzy zaczynają rozumieć, że nic, co przychodzi z zewnątrz nie jest w stanie zaspokoić tego największego głodu; nie przemieni pustki, lęku, niepewności, zagubienia, agresji w przeciwstawne stany. Powierzchowne życie oddala nas od znalezienia sensu egzystencji, eliminacji cierpienia, strachu czy poszukiwań odpowiedzi na głębsze pytania dotyczące duszy, śmierci, miłości, dobra i zła. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być głębsze poznanie samego siebie. Dzięki zdobyciu tej wiedzy możliwa będzie prawdziwa przemiana i zaspokojenie głodu.

Istnieje wiele dróg żeby tego dokonać, kursy rozwoju osobistego i duchowego są w pełnym rozkwicie. Każdy musi samodzielnie dokonać wyboru co do sposobu nauki "bycia" i "czucia". Ogromna ilość wskazówek do poznania głębszej rzeczywistości może powodować uczucie przytłoczenia i zagubienia, ale z czasem pojawia się umiejętność odróżnienia ziarna od plew. Rozwój i wzrastanie to sprawa tak indywidualna, że nie istnieje jeden uniwersalny przepis. Kto jednak szuka, ten znajdzie.

Deepak Chopra (lekarz, twórca nowych teorii z zakresu medycyny ducha i ciała oraz wewnętrznego rozwoju), proponuje na początek utożsamienie się z inteligencją ciała, a konkretnie naszymi komórkami. Możemy czerpać z ich mądrości, ponieważ posiadają one większą wiedzę od nas samych: nie ma u nich egoizmu, nadmiernej konsumpcji, obsesji, agresji, odmowy porozumienia czy życia w odosobnieniu.

Z jaką mądrością już żyjemy?

  1. Wyższy cel. Każda komórka pracuje dla dobra całości i jeśli zajdzie taka potrzeba zginie, żeby ochronić całość.
  2. Komunikacja z całością. Komórka ciągle pozostaje w łączności z innymi, nie ma miejsca na wycofanie.
  3. Elastyczność i świadomość. W każdej chwili potrafią się dostosować do otoczenia i błyskawicznie reagują. Nie znają sztywnych przyzwyczajeń.
  4. Akceptacja. Komórki nie osądzają i nie mają uprzedzeń. Uważają siebie nawzajem za równie ważne.
  5. Moc twórcza. Nie trzymają się tego co stare i niepotrzebne. Potrafią dokonać czegoś zupełnie nowego (nowa myśl, strawienie jakiegoś nowego pokarmu...).
  6. Cykl odpoczynku i aktywności. Brak snu prowadzi do dysfunkcji organizmu. Obsesyjna aktywność i pobudzenie są dla komórek niedopuszczalne.
  7. Efektywność. Należy wydatkować jak najmniej energii i przyjmować tylko niezbędny pokarm.
  8. Więź z innymi. Komórki, pomimo różnić wiedzą, że w swej istocie są identyczne, posiadają wspólne dziedzictwo genetyczne.
  9. Dawanie. Z ich podstawowych czynności wynika nastawienie się na dawanie, żadna komórka nie magazynuje dla siebie, a drugą naturalną opcją staje się otrzymywanie.
  10. Nieśmiertelność. Komórki przekazują informacje, wiedzę i doświadczenie swojemu "potomstwu", jest to śmierć fizyczna, a nieśmiertelność niefizyczna.
Czytany 627 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 kwiecień 2018 06:34
Agnieszka Leszczyńska

Z zamiłowania i wykształcenia zielarka, naturopata i coach zdrowia;-)
 
 
 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.