Mudra wiatru

Jedną z najczęściej używanych mudr leczniczych jest mudra wiatru (Vayu mudra). Element powietrza odpowiada za ruch organów, układ nerwowy. Stosując tę mudrę pomagamy naszemu ciału działać a nam samym poruszać się.

Sprzyja pracy narządów takich, jak jelita. Wspomaga aktywność seksualną. Wzmacnia układ oddechowy.

Wykorzystuje się ją także przy drżeniu rąk i głowy.

Tworzy się ją poprzez umiejscowienie opuszka palca wskazującego u podstawy kciuka, zaś palec ten naciska się kciukiem.

Element ognia, któremu odpowiada kciuk wzmacnia, a element powietrza porusza, mudra wzmacnia zatem wszelkie rodzaju ruchu – wewnętrznego i zewnętrznego.

Ma to bardzo duże znaczenie dla osób, które pracują ruchem, jak aktorzy, muzycy, sportowcy, budowlańcy i inne rzemiosła, gdzie ruch całościowy jest wymagany i często słabnie wskutek różnych zaburzeń (należy doglądać również diety i odpoczynku).

Stosowanie mudry wiatru jest korzystne także dla życia umysłowego. Wiatr rozprasza natłok myśli, pomaga kontrolować umysł. Rozbija mocne iluzje, pomaga używać umysłu jako narzędzia do twórczej pracy.

Mudra ta pomaga także pozbyć się chwiejności emocjonalnej, częstego reagowania na skrajne myśli w sposób równie skrajny, wyrywa z apatii i zasiedziałości.

Pracując z tą mudrą stajemy się osobami pracowitymi, aktywnymi, praktycznie myślącymi i zdolnymi do osiągania sukcesów. Przestajemy być tylko marzycielami – zamieniamy marzenia na czyny.

Pozbywamy się również skłonności do fałszywej interpretacji zjawisk zewnętrznych i wewnętrznych, do wydziwiania i koloryzowania. Mudra wspomaga zdolności analizy i inteligencję.

Pozbawia nas tendencji do wpadania w panikę, obsesję, lęki, brania czegoś za pewnik tylko na podstawie spekulacji i czczych rojeń, bez oparcia na faktach, łączenia ich w całość i należytego wyciągania wniosków.

Na mudrze tej skorzysta wiele dzieci, które mają problem z nauką, podobnie jak osoby dorosłe.

Mudra wiatru:

  • poprawia działanie ciała tak wewnątrz, jak na zewnątrz
  • wzmacnia procesy umysłowe – inteligencję, aparycję, umiejętność wyciągania wniosków z przesłanek, a nie urojeń
  • uwalnia psychikę od natrętnych myśli o różnym charakterze, zapobiega powstawaniu fobii i je leczy, podobnie korzystnie działa przy depresji i innych schorzeniach o podłożu psychofizycznym (także tych ciężkich, jak schizofrenia paranoidalna)
  • pozwala rozpoznawać prawdziwe działanie narządów, należycie interpretować sygnały od ciała – co ma istotne znaczenie dla zdrowego stylu życia; uczy poprawnej autodiagnozy
  • pomaga przekuwać marzenia na cele a cele na działania
  • daje wolność samostanowienia, wspomaga władzę nad własnym życiem i odróżnianie iluzji od rzeczywistości
  • wspiera kontrolę ciała i umysłu przez czakrę międzybrwiową
  • jest dobra dla zawodów artystycznych i rzemieślniczych pracujących ruchem (aktorzy, śpiewacy, malarze, budowlańcy, mechanicy, terapeuci manualni)
  • pomaga w realizowaniu projektów, wspólnych działań, daje siłę do stawiania czoła wyzwaniom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *