Mudra relaksacyjna

Mudra relaksacyjna, zwana też Mudrą wiedzy lub Gyan mudrą to podstawowe ćwiczenie, jakie poznaje osoba zainteresowana praktyką z mudrami wg klucza indyjskiego. Techniki te znane są od wieków, lecz dotarły do nas z Indii wraz z jogą i szybko znalazły posłuch oraz zastosowanie terapeutyczne.

Istotą działania mudr są czakry, które umiejscowione są na palcach dłoni, dokładnie w obszarze opuszków. Mudroterapię można rozumieć jako dział czakroterapii.

Da się pojmować pracę z mudrami na poziomie neurologii, jako sposób na stymulowanie splotów nerwowych, ale nie wyczerpuje to autentycznej sztuki pracy z gestami dłoni. Musimy przyjąć twierdzenia psychotroniki, zwłaszcza bioenergoterapii, aby zrozumieć ich faktyczną skuteczność.

Łącząc opuszki palców oraz stymulując inne części dłoni wywołujemy efekt terapeutyczny, właściwy dla danego układu. W przypadku mudry relaksacyjnej oddziałujemy opuszkami palców wskazujących i kciuków. Czakry w obu tych miejscach łączą się, są stymulowane i wywoływane są określone zjawiska na poziomie bioenergii.

Żeby poprawnie korzystać z tej mudry, jak i pozostałych, osiągając w tym znaczne sukcesy, nauce mudr musi towarzyszyć nauka postrzegania energetycznego, ponieważ “energia podąża za uwagą”. Bez rozszerzonej percepcji wpływ na czakry jest niewielki, niewielkie też są efekty.

To powoduje, że wielu ludzi rozczarowuje się mudrami. Sądzą, że są one słabe, ponieważ układy dłoni nie zapewniły im wyzdrowienia.

Promowanie mudr w mediach nie jest zachowaniem rozsądnym, jako że praktyka bez nauczyciela i wrażliwości energetycznej może spowodować nie tylko to, że wielu ludzi rozczaruje się mudrami, ale i nabawi się szkodliwych nawyków fizycznych i mentalnych.

Gyan mudra to bardzo skuteczne i poręczne narzędzie, niemniej należy rozumieć, że tym, co aktywuje czakry, nie jest sam dotyk, lecz świadomość. Gdy świadomość praktykującego nie jest dostatecznie rozwinięta, nie potrafi ona za pomocą dotyku spowodować dostatecznie mocnego pobudzenia czakr palców i innych obszarów dłoni.

Nauka i praktyka mudr powinna iść w parze z całościowym rozwojem psychotronicznym, w tym bioenergetycznym. Oderwana od całości jest jak gałąź wyrwana z drzewa.

Wiele osób sięga po mudry nie przechodząc treningu wrażliwości energetycznej i jest to błąd. Przynosi to złą sławę tej metodzie i utrwala fałszywe wiadomości na jej temat, przede wszystkim takie, że mudry są mało skuteczne.

Mudry będą na tyle skuteczne, na ile rozwinięta jest świadomość ciała energetycznego u osoby, która się nimi posługuje.

Z zewnętrznego punktu widzenia nie chce się wierzyć, że samo składanie palców w taki a nie inny sposób zapewnia jakieś szczególne właściwości. I słusznie, ponieważ właściwy sens mudroterapii nadaje dopiero bioenergoterapia.

Gyan mudra polega na tym, że składamy palce wskazujące i kciuki tak, by opuszki stykały się. Reszta palców pozostaje wyprostowana. W ten sposób łączą się czakry z właściwościami energetycznymi podobnymi żywiołom ziemi i powietrza. Zachodzą zjawiska świetlne związane z bioenergią, przyspiesza ona swój ruch w kanałach i innych czakrach. Z biegiem czasu wykonywania mudry zmiany te, właściwe dla danych żywiołów, rozprzestrzeniają się na całe ciało energetyczne.

Ciało energetyczne jest matrycą dla ciała fizycznego, dlatego skutki mudr odczuwa się także w całym grubym organizmie.

Czakra to także ośrodek poziomu mentalnego, dlatego mudra relaksacji wzbudza określone właściwości na gruncie umysłu, takie jak koncentracja.

Stosuje się mudrę relaksacyjną przy różnego rodzaju praktykach wewnętrznych, jak medytacja. Relaks to bardzo istotna cecha każdej poprawnie wykonywanej pracy ze świadomością.

Do ćwiczeń z tą mudrą dobrze jest wykorzystywać białą świecę.

To pozornie proste ćwiczenie daje bardzo pożądane skutki bioenergetyczne w całym ciele. Ciało głęboko wypoczywa, reguluje się oddech, kontrola umysłu, relaksują się serce i klatka piersiowa. Wypoczywamy nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Doświadczamy bardzo mocnego i wyraźnego komfortu. Łączymy się z uzdrawiającym pierwiastkiem w sobie, z podstawowymi właściwościami energetycznymi swojej jaźni.

Mudra usuwa chaos i pomieszanie wewnętrzne, w których tak często można czuć się zagubionym. Pomaga powrócić do siebie, odnaleźć swoje centrum w burzliwych i zmiennych okolicznościach zewnętrznych.

Energia powietrza jest energią rozluźniającą, a energia ziemi skupiającą, ugruntowującą. Mamy więc połączenie dwóch cennych skutków naraz: relaksu i skupienia. To powoduje, że mudrę tę można stosować w terapii bezsenności, ale i senności.

Mudra ta będzie pomocna dla ludzi z nadpobudliwym umysłem, mającym problemy z fantazjami, nadmiernym myśleniem, które bombarduje układ nerwowy i mózg.

Poprawia ona ogólną świadomość ciała, jak i apercepcję (wzrok wewnętrzny).

Można wymieniać wiele korzyści, jakie zapewnia praca z mudrą relaksacyjną:

 • poprawia świadomość umiaru (np. w jedzeniu)
 • relaksuje układ nerwowy a w konsekwencji całe ciało
 • pozwala głęboko fizycznie i psychicznie wypocząć
 • pomaga w poczuciu zagubienia w życiu, utracenia swojego centrum i zejścia ze ścieżki
 • wzmacnia kontakt zmysłowy z otoczeniem, poczucie obiektywności
 • umożliwia umysłowi wyplątanie się z sieci złudzeń
 • zwalcza bezsenność i ospałość
 • otwiera na obecność jaźni w czakrze serca
 • pomaga zrzucić zbędny balast psychiczny, uporać się z przeszłością
 • rozwija świadomość ciała i umysłu (dlatego stosuje się ją w medytacjach)
 • przywraca “normalność” i zdrowe zmysły
 • umożliwia właściwe odbieranie sygnałów od ciała
 • otwiera na głos wewnętrzny (skr. gyan – wiedza)
 • ułatwia naukę
 • przynosi korzyść przy bólach głowy
 • pomaga lepiej poznać siebie i innych

Nie próbuj mudry relaksującej samemu, bez wprowadzenia ze strony doświadczonego trenera, ponieważ stanie się wtedy mudrą stresującą.

Jeśli chcesz wiedzieć gdzie i jak uczyć się mudr w sposób skuteczny i bezpieczny, albo masz związane z nimi pytania lub doświadczenia napisz na adres kontakt@naturonet.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *